Pomoč pri izbiri kompresorja

Ko izbirate najboljši zračni kompresor za svoje delo morate biti pozorni na tri ključne podatke:

kW: nazivna moč kompresorja označuje moč elektro motorja. Večja moč motorja pomeni, da se bo vaš rezervoar napolnil hitreje in učinkoviteje, kar vam lahko prihrani čas in vam pomaga hitreje dokončati delo.

Bar: je sila zraka, ki prihaja iz kompresorja. Več bar pomeni, da lahko kompresor shrani več zraka v rezervoarju, kar vam omogoča daljši čas delovanja orodja.

L/min: je podatek o količini zraka, ki ga kompresor ustvari pri 1 bar. Zmogljivost kompresorja pri 10 bar je približno 30% nižja.

Preverite zahteve svojih orodij

Pnevmatska orodja zahtevajo določeno količino zraka, ki se meri v l/min ali l/s. Imajo tudi zahtevo glede višine delovnega tlaka, ki se meri v barih . Če želite izbrati zračni kompresor prave velikosti za vaša pnevmatska orodja, se orientirajte po orodju, ki za delovanje potrebuje največjo količino zraka in najvišji tlak. Nato praviloma izberite kompresor, ki ponuja dobavo zraka  približno 30 % višjo od te vrednosti. Na primer, če imate pištolo za barvanje, ki zahteva 120 l/min pri 6 bar, poiščite kompresor, ki zagotavlja vsaj 160 l/min pri 8 bar. Če nameravate uporabljati več orodij hkrati seštejte njihovo skupno porabo zraka, da ugotovite kakšno velikost zračnega kompresorja potrebujete.

Tu je tabela o približni porabi zraka in delovnih tlakih običajnih pnevmatskih orodij:

orodje_poraba.png

Določite velikost rezervoarja

Ni tako enostavno določiti, kakšno velikost rezervoarja potrebujete. Večji rezervoarji so običajno boljši zaradi manjše obremenitve motorja in manjše kondenzacije. Večji rezervoar zmanjša obremenitev motorja z zmanjšanjem števila zagonov. Kar zadeva kondenzacijo, je treba zrak po stiskanju ohladiti, saj je vroč in vsebuje vlago. Manjši rezervoar poveča verjetnost uporabe zraka preden se ta ohladi.

Prostornina rezervoarja določa, kako dolgo boste lahko uporabljali kompresor med delovnimi cikli. Kompresorji z manjšimi rezervoarji, približno 6-24 L, so idealni za večino opravil kot je uporaba pištol za žeblje in vijačnikov. Po drugi strani pa orodja, ki zahtevajo stalen pretok zraka, kot so npr. brusilniki, pištole za barvanje ali peskalniki, potrebujejo kompresor z večjim rezervoarjem.

Upoštevajte delovni cikel oz. stopnjo obremenitve kompresorja. Kako pogosto ga boste uporabljali?

Zahteve za kompresor, ki dela šest do osem ur na dan, pet dni na teden, so precej drugačne od zahtev za kompresor, ki se uporablja le občasno. Delovni cikel je čas, v katerem kompresor deluje in počiva/se ohlaja preden se mora ponovno zagnati in stisniti nov zrak. Delovni cikel nam pove kako pogosto se bo kompresor med delom vklapljal in izklapljal. Na primer, če bi bil skupni čas cikla zračnega kompresorja 10 minut in bi v tem času deloval 6 minut in 4 minute počival, bi to pomenilo 60-odstotni delovni cikel. Za orodja, ki delujejo s prekinitvami, kot so pištole za zabijanje žebljev, bo zadoščal kompresor s 30-40% delovnim ciklom. Vendar pa za orodja z daljšim časom delovanja, kot so npr. brusilniki in pištole za barvanje izberite kompresor z vsaj 60% delovnim ciklom.

Tabela_obremenitve_kompresorja.png

 

 

Ko izberete pravi zračni kompresor zase, pa si zapomnite teh nekaj preprostih nasvetov za enostavno uporabo in vzdrževanje:

- poskusite se izogniti električnim podaljškom. Če morate povečati doseg kompresorja, je priporočljivo uporabiti daljšo zračno cev.
- kompresor vedno ugašajte na tlačnem stikalu. Če kompresor ugasnete tako, da električni kabel potegnete iz vtičnice se zrak v cevi med glavo in rezervoarjem ne izprazni preko prezračevalnega ventila in pri ponovnem vklopu lahko poškodujete motor.
- da bo vaš zračni kompresor v dobrem delovnem stanju, ne pozabite izpuščati kondenza iz rezervoarja, menjati olja in čistiti zračnega filtra.

 

 

 

Batni_kompresor_jermenski..pngBatni_kompresor_DIREKTNI...pngVijacni_kompresor_Fini.jpg

lanco_glava.png