ODPRAVLJANJE NAPAK PRI DELOVANJU VIJAČNEGA KOMPRESORJA

 

Delovanje vijačnega kompresorja

1) Ob pritisku tipke za vklop kompresorja se motor počasi zažene v "zvezdi". V tej fazi je elektromagnetni ventil odprt, sesalni regulator (2) pa zaprt. Kompresor ostane v tem stanju približno 5÷7 sekund, po tem času motor preklopi v "trikot".

2) Elektromagnetni ventil dobi tok in se zapre. Sesalni regulator (2) se odpre in vsesa zrak preko zračnega filtra (1).

3) Na tej stopnji kompresor deluje s polno hitrostjo in začne stiskati zrak v oljnem rezervoarju (5).

4) Stisnjen zrak iz oljnega rezervoarja ne more uhajati zaradi ventila minimalnega pritiska (7), ki je  nastavljen na 3÷4 bar.

5) Stisnjen zrak stiska olje v oljnem rezervoarju (5) in ga prisili, da teče po cevi (8) do hladilnika (9).

6) Ohlajeno olje se vrne v oljni filter (11)

7) Iz oljnega filtra potuje olje po cevi (12) v vijačni blok (3)

8) Olje doseže vijačni blok (3) kjer se meša z vsesanim zrakom, kar ustvarja mešanico zraka in olja, ki zagotavlja tesnjenje in mazanje gibljivih delov kompresorja.

9) Mešanica zraka in olja se vrne v oljni rezervoar (5), kjer se zrak predhodno loči. Do končne ločitve zraka od olja pa pride v separator filtru (6).

10) Nato stisnjen zrak potuje skoz ventil minimalnega pritiska (7), ki služi tudi kot nepovratni ventil in končno zapusti kompresor preko končnega hladilnika (4) in se zbira v rezervoarju za zrak dokler ne doseže max nastavljenega tlaka.

11) Ko tlak v tlačni posodi doseže max nastavljeno vrednost, manometer zažene časovnik in sproži elektromagnetni ventil sesalnega regulatorja (2)

12) Sesalni regulator se zapre, kompresor preneha s stiskanjem in začne delovati v »prostem teku«

13) Časovnik nadaljuje s štetjem in, če tlak v tem času ostaja nespremenjen se kompresor ustavi. Če pa je v tem času poraba zraka in tlak pade na min nastavljenega, elektromagnetni ventil odpre sesalni regulator in kompresor ponovno začne obratovati s polno obremenitvijo.

 
Delovanje_vijacnega_kompresorja.png

ZRAČNI FILTER

Namen zračnega filtra v vijačnem kompresorju je precej enostaven, saj čisti zrak, ki vstopa v kompresor in ga ščiti pred zunanjim prahom in umazanijo. To je pomembno, saj ves prah, ki ga vsesa zračni kompresor, na koncu konča v olju, oljnem filtru in separatorju. To bo poslabšalo delovanje kompresorja, povečalo stroške vzdrževanja, skrajšalo življenjsko dobo vijačnega bloka in povečalo vaš račun za energijo. Zato je bistvenega pomena, da redno preverjate stanje zračnega filtra in ga po potrebi očistite ali zamenjate.

 

OLJNI FILTER

Oljni filter odstrani umazanijo in prah, ki sta se nabrala v olju, ter tako ščiti vijačni kompresor pred poškodbami zaradi nečistoč. Preveč umazanije v olju lahko poškoduje vijačni blok, ležaje in zamaši separator. Originalni oljni filter ima vgrajen notranji obvodni ventil, ki se odpre, ko postane tlačna diferenca na filtru previsoka (ko je filter zelo umazan ali ko je olje še zelo hladno).

 

OLJNI HLADILNIK

Naloga oljnega hladilnika je zagotoviti, da je temperatura olja pod dovoljeno mejo. Med obratovanjem bo vijačni kompresor proizvedel veliko toplote in posledično bo tudi temperatura olja zelo visoka. Oljni hladilnik vijačnega kompresorja je izmenjevalnik toplote, ki je namenjen hlajenju mazalnega olja saj mu zniža temperaturo, zato, da je olje pripravljeno za naslednji delovni cikel. Priporočamo redno čiščenje hladilnika, da odstranite prah in umazanijo, ki omejuje hlajenje kompresorja in povzroči previsoko delovno temperaturo.

 

SEPARATOR OLJE-ZRAK

Med stiskanjem zraka se vbrizga olje za mazanje, tesnjenje in hlajenje, nato pa iz vijačnega bloka izstopi mešanica stisnjenega zraka in olja. Separator olja ločuje olje od zraka, saj mora olje ostati v kompresorju, medtem ko mora stisnjen zrak zapustiti kompresor brez olja.

Večino olja loči centrifugalna sila, tako da večina olja pade v rezervoar. Preostanek je stisnjen zrak v obliki majhnih kapljic in megle. Ko ta oljnati stisnjen zrak potuje skozi separator, se majhne kapljice združijo in tvorijo velike kapljice, dokler ne padejo in se zberejo na dnu separatorja. To olje se nato posesa in odstrani preko drenaže. Če bi bilo v separatorju veliko olja, pomeni, da je drenaža zamašena.

 

VENTIL MINIMALNEGA PRITISKA

Je vzmetni ventil za regulacijo tlaka. Ob zagonu kompresorja je ventil zaprt, zato, da ustvari začetni tlak, ki je potreben za kroženje olja. Kroženje olja je ključnega pomena za hlajenje vijačnega bloka in mazanje ležajev. Ventil minimalnega pritiska vzdržuje tlak v oljnem rezervoarju med zagonom kompresorja. Ko tlak v oljnem rezervoarju doseže približno 3-4 bar, se bo ventil odprl in pustil, da stisnjen zrak teče naprej. Ventil minimalnega pritiska ima pomembno vlogo pri delovanju vašega vijačnega kompresorja. Ne samo, da se odpre pri določenem minimalnem tlaku, ampak omogoča, prehod zraka le v eno smer in tako preprečuje povratni tok zraka v vijačni blok. Prav tako ohranja minimalni tlak v sistemu za mazanje in zagotavlja primerno hitrost pretoka skozi separator filter. Učinkovito delovanje ventila minimalnega pritiska neposredno vpliva na mazanje kompresorja, učinkovitost ločevanja zraka in olja ter porabo energije med obremenitvijo in brez obremenitve.

 

SESALNI REGULATOR

Ventil za dovod zraka je splošno znan tudi kot sesalni regulator, ki je nameščen na dovodu zraka. Sesalni regulator običajnega vijačnega kompresorja s fiksno hitrostjo nadzoruje dovod zraka v kompresor. Ostaja zaprt, ko je dosežen nastavljeni delovni tlak in tako omogoči, da motor kompresorja deluje v »prostem teku« brez obremenitve. V vijačnih kompresorjih s spremenljivo hitrostjo, ki lahko zagotavljajo spremenljivo moč z moduliranjem količine zraka, ki ga vsesa, ima sesalni regulator različne odprte položaje za uravnavanje količine vsesanega zraka. Učinkovito delovanje sesalnega regulatorja neposredno vpliva na zmogljivost kompresorja in njegovo porabo energije med obremenitvijo in brez obremenitve.

 

VARNOSTNI VENTIL

Varnostni ventil je običajno nameščen neposredno na oljnem rezervoarju. Edina funkcija varnostnega ventila je izpihovanje stisnjenega zraka, ko tlak v rezervoarju preseže nastavljeni tlak varnostnega ventila, in s tem preprečuje, da bi rezervoar počil zaradi previsokega pritiska. Pokvarjen varnostni ventil vpliva na varno delovanje zračnega kompresorja ali povzroča stalno puščanje stisnjenega zraka.

 

POVRATNI VOD OLJA

Ko separator filter izloči olje iz mešanice zraka, mora olje krožiti nazaj v vijačni blok, da se ohrani mazanje. Povratni vod za olje, ki mu rečemo tudi drenaža, zagotavlja pot po kateri se olje vrne nazaj in nadaljuje cikel. Toda včasih lahko nakopičena umazanija zamaši ta povratni vod olja, zaradi česar olje ne kroži. Rezultat je povečana vsebnost olja v stisnjenem zraku. Običajno bo vaš serviser opravil temeljito čiščenje povratnega voda, ko bo menjal filtre vašega kompresorja. To je potrebno zato, da se odstranijo morebitni zamaški, ki bi lahko povzročili prenos olja v vašem sistem stisnjenega zraka.

 

Odpravljanje napak

Dokler se kompresor ne pokvari, se ne zavedamo, kako pomemben je stisnjen zrak. Težave s kompresorjem lahko hitro povzročijo ure, če ne celo dneve, izpadov proizvodnje. Preverite nekaj najpogostejših težav:

 

Termična zaščita kompresorja se je sprožila in motor se ustavi.

VZROK
Prenizka napetost.
REŠITEV
Preverite porabo toka, ko kompresor zažene. Če napetost močno pade, ko se kompresor zažene imate nekje slabo povezavo. Preverite vse releje, varovalke in električne povezave. Preverite, če so prisotne vse faze.

VZROK
Pregretje motorja.
REŠITEV
Preverite porabo toka, ko kompresor deluje. Če motor črpa  prevelik tok poskusite obrniti motor z roko. Vrteti se mora gladko, brez kakršnih koli »drgnjenj«. Če motor črpa normalen tok, vendar se še vedno izklopi ob obremenitvi, zamenjajte rele termične zaščite.

 

Temperaturni senzor/termostat se aktivira. Kompresor se ustavi.

VZROK
Previsoka temperatura prostora.
REŠITEV
Ohladite prostor in Izboljšajte prezračevanje.

VZROK
Hladilnik je umazan.
REŠITEV
Očistite hladilnik z raztopino za čiščenje.

VZROK
Prenizek nivo olja.
REŠITEV
Dolijte olje.

VZROK
Ventilator ne zažene.
REŠITEV
Preverite motor ventilatorja.

VZROK
Okvara temperaturnega senzorja/termostata.
REŠITEV
Zamenjajte senzor/termostat.

 

Prevelika poraba olja.

VZROK
Napaka na oljni drenaži.
REŠITEV
Preverite cevi drenaže olja in nepovratni ventil.

VZROK
Previsok nivo olja.
REŠITEV
Preverite nivo olja in ga izpustite, če je potrebno.

VZROK
Separator filter je pokvarjen.
REŠITEV
Zamenjajte separator filter.

VZROK
Olje pušča na tesnilu separatorja.
REŠITEV
Zamenjajte tesnila sedeža separatorja.

 

Olje v zračnem filtru.

VZROK
Sesalni regulator ne zapre.
REŠITEV
Preverite delovanje sesalnega regulatorja in elektromagnetni ventil.

 

Varnostni ventil izpušča zrak.

VZROK
Previsok tlak.
REŠITEV
Preverite nastavitev max tlaka.

VZROK
Sesalni regulator ne odpre.
REŠITEV
Preverite delovanje sesalnega regulatorja in elektromagnetni ventil.

VZROK
Zamašen separator filter.
REŠITEV
Zamenjajte separator filter.

VZROK
Varnostni ventil v okvari.
REŠITEV
Zamenjajte varnostni ventil.

 

Nizka zmogljivost kompresorja.

Najprej preverite, da ne obstaja zelo velika potreba po zraku in ali kje ne pušča zrak. Če je zmogljivost zračnega kompresorja res premajhna, preverite naslednje:

VZROK
Umazan ali zamašen zračni filter.
REŠITEV
Očistite ali zamenjajte zračni filter.

VZROK
Sesalni regulator ne odpre popolnoma.
REŠITEV
Odstranite zračni filter in ročno preverite odpiranje sesalnega regulatorja.

VZROK
Separator je zamašen.
REŠITEV
Preverite diferenčni tlak separatorja in ga zamenjajte, če je potrebno.

VZROK
Specialni filtri so zamašeni.
REŠITEV
Zamenjajte vložke filtrov.

 

Kompresor obratuje a ne ustvarja tlaka.

VZROK
Sesalni regulator ne more odpreti, ker je umazan.
REŠITEV
Odstranite zračni filter in ročno preverite odpiranje sesalnega regulatorja.

VZROK
Sesalni regulator ne odpre, ker ne dobi signala.
REŠITEV
Preverite tok na elektromagnetnem ventilu in zamenjajte poškodovani del, če je potrebno.

 

Kompresor komprimira zrak nad max tlakom.

VZROK
Sesalni regulator je odprt in ne more zapreti, ker je umazan ali so poškodovana tesnila
REŠITEV
Odstranite in očistite sesalni regulator. Preverite tesnila.

VZROK
Sesalni regulator je odprt in ne zapre, ker ne dobi signala.
REŠITEV
Preverite tok med tlačnim stikalom in elektromagnetnim ventilom. Zamenjajte poškodovani del, če je potrebno.

 

Kompresor ne zažene.

Pritisnete gumb za vklop, vendar se nič ne zgodi. Najprej preverite, če je bil kompresor ustavljen z gumbom za izklop v sili, preverite dovod elektrike, dovodni kabel, varovalke, napetost, delovanje termostata, tlačnega senzorja in zaščito motorja.

VZROK
Separator filter zamašen.
REŠITEV
Zamenjajte separator filter.

VZROK
Ventil minimalnega tlaka ne zapre popolnoma.
REŠITEV
Odstranite in razdrite ventil minimalnega tlaka in zamenjajte tesnila, če je potrebno.

 

Kompresor težko zažene.

VZROK
Prenizka napetost.
REŠITEV
Preverite omrežno napetost.

VZROK
Puščanje cevi.
REŠITEV
Zategnite priključke.

 

Olje v stisnjenem zraku

Olje v stisnjenem zraku ima lahko različne vzroke:
-Separator olja star / nasičen
-Cev oljne drenaže je zamašena
-Previsoka delovna temperatura
-Previsok nivo olja
-Uporabljena napačna vrsta olja
-Ventil minimalnega pritiska ne deluje

 

Voda v stisnjenem zraku

Voda je naravni stranski produkt kompresije zraka. V stisnjenem zraku bo vedno voda, razen če jo odstranimo.
-Preverite pravilno delovanje avtomatskega odvajalca kondenzata. Vsakih nekaj minut mora izteči voda. Če odprete ročni odtok, mora izteči le malo vode.
-Če imate sušilnik zraka, preverite rosišče.

 

 

 

Poglejte tudi:

Olje za vijačni kompresor

Vzdrževanje in redni servis vijačnega kompresorja

Servisni komplet LLK

 

 

Vijacni_kompresor_Fini.jpgBatni_kompresor.jpgDodatna_oprema_za_komprimiran_zrak.jpg

lanco_glava.png